Pussy Riot a výtržníctvo

Autor: Barbara Nováková | 18.8.2012 o 17:00 | (upravené 22.8.2012 o 10:08) Karma článku: 5,77 | Prečítané:  1142x

Pussy Riot sú skupina mladých žien, feministiek, s vyhranenými názormi voči akémukoľvek politickému systému (sami seba označujú ako anarchistky) a spoločnosti riadenej oligarchami typu Putin a spol. Ich nekonvenčný spôsob protestu v moskovskom Chráme Krista Spasiteľa spolarizoval nielen ruskú spoločnosť, celý svet prudko zareagoval na zadržanie troch z nich a ich odsúdenie na 2 roky v nápravnej kolónii.

Môj názor na túto udalosť nie je úplne vyhranený. Mám, samozrejme, tendenciu súhlasiť s jednou stranou a to s tou antiodsúdzovaciou. Poviem prečo.

Vláda Putina v Rusku je nebezpečná.  Stále sa tam dejú politické perzekúcie nepohodlných a sloboda slova je len nič nehovoriaci, vágny pojem. V Rusku asi bežná záležitosť, ktorú sa ale neprestajne pokúša niekto zvrátiť. Keďže to nejde cestou pacifickou, ani tou ešte akceptovateľnou, prichádzajú na rad i tvrdšie praktiky, ako sme mali možnosť vidieť.

Napriek môjmu nesúhlasu s ideami anarchizmu a krajného feminizmu ktoré prezentujú členky Pussy riot, napriek hudbe ktorú tvoria a ktorá sa mi nepáči a, nakoniec, napriek môjmu nesúhlasu s výberom miesta  pre ich vystúpenie si nemyslím, že by mali byť odsúdené na 2 roky, ani jedna z nich.

Podľa môjho názoru si každý citlivo a tolerantne zmýšľajúci človek uvedomuje posvätnosť sakrálnych priestorov. Rešpektujúc iný svetonázor  pri návšteve náboženského chrámu viery inej od tej našej preukazujeme úctu voči nej. Toto členky Pussy Riot, pravdepodobne ateistky, porušili.

Mrazilo ma, keď som pozerala video nakrútené jednou z nich. Výber tohto miesta, napriek ich obhajobe, že to bolo na základe ukázania konexii medzi Putinom a hlavným predstaviteľom pravoslávnej cirkvi v Rusku je urážajúce a necitlivé voči ich spoluobčanom iného vierovyznania, ktorí rovnako ako ony trpia pod vládou Putina. To ako sa tam viaceré z nich prežehnávali a klaňali, bolo poburujúce.  Je to, ako som vyššie napísala, netolerantné a hlavne necitlivé.

Takže.

Nesúhlasím s formou ich protestu na základe vyššie uvedených argumentov. Táto akcia nám však, rovnako ako iné formy menej dráždivých (a preto menej medializovaných) protestov známeho blogera Alexeja Navaľného či opozičného politika Garyho Kasparova dáva nahliadnuť do vriaceho kotla ruskej spoločnosti. A to je posolstvo, ktoré sa im napriek (alebo skôr práve kvôli) ich odsúdeniu podarilo vyslať do celého sveta. Nahliadnutie do vnútra ruskej ríše.

Otázka na záver:

Prečo nemohli byť súdené za obyčajné výtržníctvo v chráme, resp. narušenie poriadkov tohto verejného priestoru ?

Lebo Putin.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Asociácia dala lyžiarkam ultimátum, výsledok je neistý

Dva alebo desať? Znepriatelené strany sa nevedia zhodnúť ani na tom, koľko sporných bodov riešili.

ŠPORT

Zuzula: Ľudia v Lyžiarskej asociácii nerozumejú športu

Už roky bojuje s lyžiarskou asociáciou.

DOMOV

Fico v Kľaku: Fašizmus tu je a v zelených tričkách chodí po vlakoch

Zastavte experiment, Banskej Bystrici nepriniesol nič, vyhlásil premiér.


Už ste čítali?